KÜÇÜK YAŞTA HAMİLELİK VE DOĞUM - ANNE İLE İLGİLİ RİSKLER

ERKEN YAŞTA HAMİLELİKLERDE ANNE İLE İLGİLİ RİSKLER
Erken yaşta yani 19 yaş ve altında adolesan dönemde gerçekleşen hamilelikler hem anne hem bebek açısından çeşitli riskler içerir. Dünyada ve Türkiye'de tüm gebeliklerin yaklaşık %10 kadar erken yaşta meydana gelmektedir.

Erken yaşta hamileliklerde anne ile ilgili riskler:
- Erken yaşta hamilelikler anne ölümlerinin yaklaşık %13 kadarından sorumludur.
- Doğum kanalının immatüritesi (tam gelişmemesi) nedeniyle zor doğum gelişme riski fazladır. Zor doğuma bağlı olarak uterus rüptürü (rahim yırtılması), rektovajinal fisstül, anne ve bebek ölümü gibi riskler artar.
- Yüksek tansiyon (preeklampsi, gebelik zehirlenmesi) erken yaşta gebeliklerde daha sıktır.
- Anemi (kansızlık)
- Erken doğum
- Doğum sırasında aşırı kanama
- Perine laserasyonları (yırtıklar)
- Doğum sonrası depresyon
- Doğum sonrası enfeksiyonlar
- Bu hamileliklerden bazıalrı güvenli olmayan ortamlarda düşük ve küretaj gibi durumlara maruz kaldığı için bununla ilgili ayrıca problemler meydana gelebilir.

Bunların dışında erken yaşta hamileliklere bağlı annenin okulunu bırakması, sosyal ortamında sorunlar yaşaması gibi birçok sosyal ve ekonomik boyutta problemler meydana gelebilir.


İlgili Konular:
- Küçük Yaşta Hamilelik ve Doğum - Bebekle İlgili Riskler
Erken Yaşta (Adolesan) Hamilelik


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"