SAĞLIKLI GEBELİK (HAMİLELİK)

Ben 25 yaşında ve 1 yıldır evliyim. Artık gebelik istiyorum ve sağlıklı bir gebelik için ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Sağlıklı hamilelik geçirmek için yapılması gerekenler nelerdir? Nasıl beslenmeliyim? Eşimin ve benim herhangi bir sağlık problemimiz yok, sadece eşim sigara kullanıyor, bebeğe zararı olur mu?
---

Sağlıklı bir gebelik için yapılması gerekenler konusunda daha önce web sitemde çok çeşitli yazılar yazdım, bu yazıların en önemlilerinin linklerini aşağıda veriyorum. Sağlıklı hamilelik geçirmek konusunda merak ettiğini hemen her konuda açıklamayı web sitemde bulabilirsiniz.

Kısaca değinmek gerekirse öncelikle asla sigara içmemelisiniz gebelikte, eşiniz de asla yanınızda içmemeli. Hamilelikte sağlıklı beslenmek ve dengeli kilo alma kurallarına dikkat etmelisiniz, bu konuda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
Hamilelikte sağlıklı ve dengeli gilo alımı:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2010/12/gebelikte-kilo-alimi.html
Asla doktorunuza danışmadan ilaç kullanmamalısınız.
Kontrollerinizi aksatmadan ve zamanında yaptırmalısınız.
Hamile kalmadan önce folik asit kullanmaya başlamalısınız, bu bebeğin sağlığı açısında çok önemli. Bu konuda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
İmkanınız varsa düzenli egzersiz yapmalısınız, bu konuda detaylı olarak aşağıdaki linkte açıklanmıştır:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2007/09/gebelikte-egzersiz.html

Sağlıklı gebelik ve sağlıklı bir hamilelik yaşamak için dikkat edilmesi gerekenler konusunda diğer bütün yazılara aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2011/01/gebelikte-nelere-dikkat-edilmeli.html
http://www.jinekolojivegebelik.com/2010/10/gebelikte-neler-serbest-neler-yasak.html
http://www.jinekolojivegebelik.com/2000/01/hamileyim.html


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"