GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) ÇATLAK ÖNLEYİCİ KREMLER

İlk bebeğime hamileyim ve karnımda falan çatlaklar olmaması için önlem almak istiyorum şimdiden. Daha gebeliğin başındayım 7. haftadayım amam ilerleyen aylarda kilo alırsam ve karnım, göğüslerim, bacaklarım falan çatlarsa ne yapabilirim bilmiyorum. Şu an normal kiloda birisiyim. Hamilelikte çatlakları önlemek için ne yapmalıyım? Hangi kremleri kullanmalıyım?
---

Bu konuda daha önce yazdığım ayrıntılı yazıya buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Linkteki yazıda da belirttiğim gibi hamilelikte oluşan çatlaklar anne adayının cilt yapısı ve cilt esnekliği ile ilgilidir. Bu nedenle kimileri hiç krem kullanmadığı halde çatlak olmaz, kimileri de her türlü krem kullandığı halde çok fazla çatlak olur. Cildin esnekliği doğuştan gelen yapısı ile ilgilidir ve sonradan değiştirilemez. Bebek yağı, badem yağı, vazelin, nemlendirici kremler, kakao yağı, susam yağı gibi kremler annelerin en sık kullandıkları kremlerdir ancak bunların faydalı olduğu ispatlanmamıştır. Bu nedenle anne mutlaka kullanmak istiyorsa pahalı kremler ve bakım ürünleri yerine ucuz olanları tercih etmesi önerilir.

Bu tür kremlerin kullanılması normalde gerekli değildir, annenin bol su içmesi ve gereğinden fazla kilo almaktan kaçınması, dengeli beslenmesi herşeyden daha faydalıdır çatlaklar açısından.

Hamilelikte çatlarların önlenmesi ile ilgili yazılar:

Gebelikte doğru beslenme ve normal sınırlarda kilo almak hakkında bilgiler:
http://www.jinekolojivegebelik.com/2009/08/gebelikte-beslenme.html
http://www.jinekolojivegebelik.com/2010/12/gebelikte-kilo-alimi.html


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2017)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 11 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"