GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KARIN ÇATLAKLARI NASIL ÖNLENİR?

Hamilelerde gebelik döneminde oluşan cilt çatlakları esas olarak gebenin cilt yapısyla ilgilidir. Gebelikte artan hormonlara bağlı olarak cilt yapısında değişmeler de çatlak oluşmasında etkili olabilir. Cilt yapısı esnek olan gebelerde çatlaklar az olur veya hiç olmaz, cilt yapısı esnek olmayan gebelerde çatlaklar fazla olur. Cildin esnekliği esas olarak doğuştan genetik olarak belirlenir ve sonradan kullanılan kremler, bakım ürünleri, yağlar bunu çok az değiştirebilir.

Çatlakları tam olarak önlemenin kesin bir yöntemi olmasa da azaltmayı denemek için aşağıdaki önlemlere dikkat edilebilir. Ancak daha öncede belirtildiği gibi çatlak oluşması esas olarak cilt yapısı ile ilgili olduğu için aşağıdaki önlemleri hiç yapmayan birisinde, bütün önlemleri uygulayan birisine göre daha az çatlak oluşabilir. Doğumdan sonra çatlak bölgeleri genellikle solar ve belli olmaz hale gelir. Bazı annelerde doğumdan sonra az ve soluk şekilde çatlaklar görülmeye devam eder.

Çatlaklar için önlemler:
- Aşırı kilo almaktan kaçınmak
- Bol su ve sıvı tüketmek
- Nemlendirici kremler ve badem yağı kullanmak (faydası kanıtlanmamıştır)
- Sağlıklı beslenme kurallarına dikkat etmek. (detaylı bilgi için tıklayın)
- Egzersiz yapmak


İlgili Konular:
- Gebelikte Karın Çatlakları


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"