KEMİK ERİMESİ İÇİN BİTKİSEL TEDAVİ VAR MIDIR?

KEMİK ERİMESİ (OSTEOPOROZ) İÇİN ŞİFALI BİTKİLER NELERDİR?
Menopoz sonrası gelişen kemik erimesi tedavisinde ana prensipler çok nettir, bunlar:
- Kemik sağlığı ve kemik yapımında en önemli mineral olan kalsiyumun yeterince alınabilmesi
- Kalsiyum ve kemik metabolizması için en önemli vitamin olan D vitamininin yeterince alınabilmesi
- D vitamini sentezlenebilmesi  için yeterince güneş ışığına maruz kalmak
- Egzersiz, spor ve hareketli yaşam tarzına önem vermek
- Sigara, alkol gibi kemik erimesini arttıran zararlı maddelerden uzak durmak
- Gerekirse kemik yapımını arttıran ve kemik yıkımını azaltan ilaçları kullanmak

Kemik erimesi için bitkisel çözümler, doğal tedavi yöntemleri?
Yukarıda belirtilen tedavi prensipleri uygulanmadığı sürece herhangi bir bitkisel çözüm beklemek tamamen faydasız olur. Bazı bitkilerin, otların, yaprakların suyu içilerek veya kaynatılarak, çeşitli kürlerle günlük alınması gereken kalsiyum miktarı veya D vitamini yeterince asla sağlanamaz. Kemik erimesi yani osteoporoz için doğal tedavi, doğal ilaçlar, doğal çözüm başlığı ile pazarlanan bitkiler, otlar, yiyecekler faydasızdır. Ayrıca bitkisel ilaçların içerisinde hangi maddenin ne kadar dozda olduğu ayarlanamadığı için çok ciddi sağlık problemlerine neden olabilirler. Bu tür yöntemleri denediği için karaciğer yetmezliği gibi nedenlerle yoğun bakıma alınan hastalar olmuştur. Bazı bitkisel karışımların daha zararlı etkiler oluşturabielceği, kansere neden olabileceği araştırmalarda bildirilmektedir. Bu tür yöntemlerden kaçınılması gerekir. Kemik erimesi ile karşı karşıya olan bir hasta yürüyüş ve egzersiz gibi kemikleri kuvvetlendirici etkileri olan aktivitelerde bulunmadığı sürece, yeterince güneş ışığına çıkmadığı sürece kendi kendine uyguladığı bazı bitkisel tedavilerle kemik erimesini önleyemez, hatta kemik erimesi giderek daha fazla artacaktır. Kemik erimesini önlemek için gerekli uygulamalar veya kemik erimesi tedavisi için gerekli uygulamalar mutlaka doktor danışmanlığı çerçevesinde yapılmalıdır. Kemik erimesi hastaların kendi kendilerine bazı yöntem ve uygulamalarla düzeltebilecekleri bir durum değildir, bu konuda uzman doktorlar eşliğinde takip ve tedavisinin yapılması gereken sistemik bir hastalıktır.

İlgili Konular:
Kemik Erimesi Tedavisi ve Kullanılan İlaçlar
Kemik Erimesi ve D Vitamini
Kemik Erimesi ve Kalsiyum
Kemik Erimesinde Beslenme
Kemik Erimesinde Egzersiz ve Spor
Kemik Erimesinden Korunmanın Yolları


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"