HAMİLELİKTE BEBEĞİN KALP ATIŞI OLMAMASI (SORU CEVAP YORUMLAR)

Hamilelikte bebeğin kalp atışı ne zaman başlar?
Gebeliğin 5. haftasında bebeğin kalp atışları belli olur ve transvajinal ultrason (alttan ultrason) ile görülebilir, doppler ultrason ile duyulabilir. Karından ultrasonda bebeğin kalp atışı en erken 5-6 hafta arasında (bir buçuk aylık) görülebilir. Geç yumurtlama (geç döllenme) olmuşsa son adete göre 7 hafta civarına kayabilir kalp atımının görülebilmesi. Anne adayının kalp atışlarının başlaması için acele etmemesi önerilir çünkü endişe ve stres gebelikte istenmeyen durumlardır.

Bebeğin kalp atışları kaçıncı haftada duyulur?
Doppler ultrason ile 5. - 6. haftalarda duyulabilir ancak el doppler cihazı ile 10. haftadan sonra duyulabilir.

Hamilelikte bebeğin kalp atışının olmamasının  nedenleri?
Hamileliğin ilk haftalarında yani 4-7 haftalar arasında embriyo yani bebek çok küçük olduğundan kalp atımı her zaman net görülemeyebilir veya duyulamayabilir. Bu durumda birkaç gün sonra tekrar kontrol edilir, bebeğin yeterince büyümesine rağmen kalp atımı oluşmamışsa bu durumda bebeğin ölü olduğu, gebeliğin sağlıksız geliştiği, düşük, boş gebelik gibi durumlardan birisi olabilir. Gebeliğin ileri aylarında (2-9 ay arasında) kalp atımı yoksa bebek anne karnında ölmüştür. Ölü gebeliğin çok çeşitli nedenleri olabileceği gibi çoğu zaman görünen hiçbir neden bulunamaz. Bebekte genetik kromozomal bir anomali, çeşitli enfeksiyonlar, kanama gibi durumlar anne rahminde bebeğin kaybedilmesine yol açabilir. Bebeğin ölü olduğu ultrasonda kalp atışının görülmemesi ile anlaşılır. Daha önceden kalp atımı olduğu halde sonradan durması ve fetusun ölçümleri bebeğin kaç haftadır anne karnında ölü olabileceği konusunda fikir verir.

NST'de bebeğin kalp atım hızı kaç olmalı?
NST gebeliğin son aylarında bebeğin kalp atımlarını ve annenin sancılarını değerlendirmeye yarayan testtir, annenin karnında bağlanan problarla makineye kağıt çizdirilerek veya ekrandan gözlenir. Bebeğin kalp atımları ortalama 110-160 arasında olmalıdır. Daha altındaki değerler kalp atımlarında yavaşlama olduğunu (bradikardi) gösterir, daha yüksek değerler ise kalp atımlarında hızlanma (taşikardi) anlamına gelir; her iki durum da ileri değerlendirmeyi gerektirir.

Ultrasonda bebeğin kalp atım hızı kaç olmalıdır?
Gebeliğin ilk haftalarında yani kalp atımının oluştuğu ilk zamanlar 5. - 6. haftalarda kalp atımı yavaş olabilmektedir, dakikada 60 - 100 arasında değişen sayılarda atım sayılır. 10. haftaya doğru hızlanmış hale gelir ve bundan sonra en az  dakikada 100 civarında atar. Gebeliğin orta döneminde yani 4.-7. aylar arasında (12-28) haftalarda yaklaşık 120-180 arası değerler normal kabul edilir. Gebeliğin son 3 ayında ise dakikada 110-160 arası atım sayısı normal kabul edilir.
Bebeğin kalp atım sayısı 1 dakikada sayılan kalp atımı olarak tanımlanır. Bebeğin kalp atım hızı ultrasonla, renkli doppler ultrasonla, el doppler cihazı ile veya NST aleti ile anlaşılabilir.

Anne karnında bebeğin kalbi durursa ne yapılır?
Annenin sancıları varsa düşük veya doğum olması beklenir; 20 haftadan öncekilere düşük denir, 20 haftadan sonrakilere doğum denir. Eğer annenin sancısı yoksa ilaçla sancı başlatılabilir bebeğin rahim dışına atılması için. Düşük veya doğum olduktan sonra bebeğin eşi de ayrılır ve rahim içerisinde parça kalmışsa bazen aletlerle temizlenir.

Anne karnında bebeğin kalp atımı durmasının nedenleri?
Anne karnında bebeğin kalp atşının durması yani anne karnında ölüm çok farklı nedenlerle olabilir. Bebekte bir anomali (özür), annede yüksek tansiyon, preeklampsi, şeker hastalığı, bazı enfeksiyonlar, kanama, bebeğe kordon dolanması, anne karnına vurma çarpma kaza gibi olaylar...

Bebeğin kalp atımının durmasının belirtileri nedir, nasıl anlaşılır?
Genellikle bir belirti olmaz. Nadiren kanama, ağrı, sancı gibi belirtiler olabilir. Gebelikte en ufak kanama olması acilen muayene olmayı gerektirir. Muayene sırasında ultrason ile kalp atımı görülemezse bebeğin ölü olduğu anlaşılır.

Bebeğin kalp atışı görülemedi, tekrar kalp atışı başlar mı?
Erken gebelik haftalarında bebeğin henüz çok küçük olmasına bağlı kalp atımı görülememişse sonradan kalp atımı izlenebilir, bu nedenle birkaç gün veya bir hafta sonra kontrol edilir. Ancak 2. aydan sonra bebek yeterince büyüdüğünde kalp atımı kesin yoksa sonradan kalp atımı başlaması olmaz.


İlgili Konular:
- Anne Karnında Bebek Ölümü


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"