HAMİLELİKTE AĞIR KALDIRMAK ZARARLI MI?

Hamilelerin gebeliğin hiçbir ayında çok ağır yük kaldırmaması gerekir. Ev işleri ve günlük aktiviteler sırasında gereken ağırlıklar kaldırılabilir, örneğin su kovası, süpürge, çanta, çok ağır olmayan alışveriş eşyaları gibi...

Ağır kaldırmak düşük veya erken doğuma sebep olur mu?
Hamilelerin 5 veya 10 kiloya kadar olan ağırlıkları kaldırmalarında bir sakınca olmaz. Ağır yük kaldırmanın bebeğe zarar verdiği veya düşüğe, erken doğuma sebep olduğu doğru değildir. Düşük veya erken doğum ancak rahim ağzında bir problem olan veya suyu gelen, kanaması olan bir hamilenin ıkınacak kadar ağır yük kaldırması durumunda olabilir.

Hamile olduğun bilmeden ağır kaldırmak yani adet gecikmesi olan ilk günlerde veya haftalarda ağır kaldırmak gebeliğe hiçbir zarar veremez çünkü bebek henüz gözle bile zor görülecek kadar küçüktür.

Yerdeki bir kova veya ağırlığı kaldırırken, eğilerek değil diz çökerek alıp kaldırmak gerekir. Beli eğerek uzanmak bel kemiğine daha fazla ağırlık ve zarar gelmesine sebep olabilir.


İlgili Konular:
- Gebelikte Nelere Dikkat Edilmeli?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"