GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) VE DOĞUMDAN SONRA SAÇ DÖKÜLMESİ

Normalde herhangi bir anda saçların %90’ı büyürken, %10’u dinlenme döneminde bulunur ve bu
dinlenme dönemindeki saçlar 2-3 ayda bir dökülür. Gebelikte ise östrojen hormonunun etkisinden dolayı bu saç döngüsünde değişiklikler olur ve daha çok saç teli dinlenme dönemine geçer ve gebelikte saçlar çoğunlukla gürleşir, sıklaşır, doğumdan sonra ise bu saçlar dökülmeye başlar. Gebelikte genellikle saç dökülmesi olmaz. Doğumdan sonra görülen saç dökülmesi kalıcı saç kaybına veya kelliğe yol açmaz, doğumdan bir süre sonra düzelmeye başlar. Saç dökülmesi genellikle doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 3-5 ay kadar devam eder. Saçların dökülmesinin sona ermesi ve normale dönmesi için doğumdan sonra 6-12 ay geçmesi gerekebilir.

Düşük, küretaj, ölü doğum gibi durumlardan sonra da geçici olarak saç dökülmesi izlenebilir.

Saç kaybını azaltmak için önerilenler şunlardır:
- Sıkı toka takmaktan kaçının
- Bol miktarda meyve ve sebze tüketin
- Biotin ve silika içeren şampuanlar kullanın
- Saçınızı ıslakken, yumuşak fırçalarla tarayın
- Sert taraklar kullanmayın
- Doktorunuzun önereceği vitaminler saç dökülmesini azaltabilir
- Fön çekilmemesi ve saç kurutucularının soğuk ayarda kullanılması önerilir.

HAMİLELİKTE SAÇLARDA OLAN DEĞİŞİKLİKLER
Normalde saç tellerinin yüzde 90 kadarı büyüme fazında kalan yüzde 10 kadarı dinlenme fazında olurken, hamilelikte  büyüme fazında olan saçların oranı östrojen hormonu nedeniyle artar. Bu nedenle hamilelikte döneminde anne adayları saçlarında dolgunluk, kalınlaşma hissedebilir. Büyüme oranındaki değişiklikten dolayı saç yapısında değişme izlenebilir, örneğin kıvırcık saçlar daha düzleşmiş hale gelebilir, saçlarda parlaklaşma hissedilebilir. Gebelik döneminde saç dökülmesinde azalma olur genellikle. Saç dökülmesinde artma gebelikte değil gebelikten sonra meydana gelir. Hamilelik döneminde saçlarda ciddi bir azalma ve dökülme meydana geliyorsa bunun hamilelik dışında başka bir nedeni olabilir, bu konuda cildiye doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

İlgili Konular:
- Hamilelikte Tırnaklardaki Değişiklikler
- Hamilelikte Aşırı Tüylenme (Kıllanmada Artış)


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2017)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 10 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"