GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) VE DOĞUMDAN SONRA SAÇ DÖKÜLMESİ

Normalde herhangi bir anda saçların %90’ı büyürken, %10’u dinlenme döneminde bulunur ve bu
dinlenme dönemindeki saçlar 2-3 ayda bir dökülür. Gebelikte ise östrojen hormonunun etkisinden dolayı bu saç döngüsünde değişiklikler olur ve daha çok saç teli dinlenme dönemine geçer ve gebelikte saçlar çoğunlukla gürleşir, sıklaşır; doğumdan sonra ise bu saçlar dökülmeye başlar. Gebelikte genellikle saç dökülmesi olmaz. Doğumdan sonra görülen saç dökülmesi kalıcı saç kaybına veya kelliğe yol açmaz, doğumdan bir süre sonra düzelmeye başlar, dökülen saçlar yeniden çıkar. Saç dökülmesi genellikle doğumdan 2-3 ay sonra başlar ve 3-5 ay kadar devam eder. Saçların dökülmesinin sona ermesi ve normale dönmesi için doğumdan sonra 6-12 ay geçmesi gerekebilir.

Düşük, küretaj, ölü doğum gibi durumlardan sonra da geçici olarak saç dökülmesi izlenebilir.

Saç kaybını azaltmak için öneriler:
- Sıkı toka takmaktan kaçının
- Bol miktarda meyve ve sebze tüketin
- Biotin ve silika içeren şampuanlar kullanın
- Saçınızı ıslakken, yumuşak fırçalarla tarayın
- Sert taraklar kullanmayın
- Doktorunuzun önereceği vitaminler saç dökülmesini azaltabilir
- Fön çekilmemesi ve saç kurutucuların soğuk ayarda kullanılması önerilir.

HAMİLELİKTE SAÇLARDA OLAN DEĞİŞİKLİKLER
Normalde saç tellerinin yüzde 90 kadarı büyüme fazında kalan yüzde 10 kadarı dinlenme fazında olurken, hamilelikte  büyüme fazında olan saçların oranı östrojen hormonu nedeniyle artar. Bu nedenle hamilelik döneminde anne adayları saçlarında dolgunluk, kalınlaşma hissedebilir. Büyüme oranındaki değişiklikten dolayı saç yapısında değişme izlenebilir, örneğin kıvırcık saçlar daha düzleşmiş hale gelebilir, saçlarda parlaklaşma hissedilebilir. Gebelik döneminde saç dökülmesinde azalma olur genellikle. Saç dökülmesinde artma gebelikte değil, gebelikten sonra meydana gelir. Hamilelik döneminde saçlarda ciddi bir azalma ve dökülme meydana geliyorsa bunun hamilelik dışında başka bir nedeni olabilir, bu konuda cildiye doktorunuza danışmanızda fayda vardır.

Hamilelikte saç dökülmesi bebeğin erkek veya kız olduğunu gösterir mi?
Hamilelikte saç dökülmesi olması bebeğin cinsiyeti hakkında hiçbir fikir vermez. Bebek erkek de olsa kız da olsa saçlarda dökülme bazen meydana gelebilir veya hiç dökülme olmayabilir.

Hamilelikte saç dökülmesi ne zaman başlar ve durur?
Yukarıda açıklandığı gibi hamilelik döneminde dökülmekten çok gürleşme görülür saçlarda. Ancak bazı anne adaylarında dökülme (seyrelme) görülebilir ve genellikle ilk aylardan sonra başlar, doğumla birlikte son bulur. Saç dökülmesine sebep olan bir hastalık yoksa doğumdan sonra durur ve saçlar normal haline gelir.

Hamilelikte saç dökülmesine çözüm:
Hamilelikte veya doğumdan sonra çok hızlı ve aşırı miktarda saç dökülmesi yaşayanların öncelikle kadın doğum uzmanlarına, daha sonra gerekirse dermatolojii (cildiye) uzmanlarına muayene olması uygundur. Çünkü saç dökülmesinin gebelik dışında farklı sebepleri de olabilir. Çözüm ve önlem olarak bitkisel tedaviler, otlar, soğan kürleri, doğal içecekler, yiyecekler, çaylar gibi pazarlanan ürünleri denemek vakit kaybına ve hatta saç kaybına da yol açabilir; bunların yerine uzman muayenesi ve gerekirse tedavi alınmalıdır. Rastgele şampuan ve saç kremleri kullanılmamalıdır.


İlgili Konular:
- Hamilelikte Tırnaklardaki Değişiklikler
- Hamilelikte Aşırı Tüylenme (Kıllanmada Artış)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"