HAMİLELİKTE TIRNAKLARDAKİ DEĞİŞİKLİKLER

GEBELİK VE  TIRNAK BAKIMI
Nadiren hamilelerde tırnaklarda beyazlama, morarma, beneklenme gibi değişiklikler izlenebilmektedir. Bu değişiklikler hamilelikte mantar enfeksiyonuna işaret edebilir. Bu değişiklikleri izlediğinizde muayene için doktorunuza başvurmanız gerekir. Bazı hamileler tırnaklarının sertleştiğini fark ederken, bazıları tersine tırnaklarda yumuşama ve kırılganlaşma fark eder. Bunlar gebeliğe bağlı normal değişiklikler olabileceği gibi nadiren bazı dermatolojik hastalıklara bağlı da olabilir; bu nedenle tırnak değişiklikleri durumunda mutlaka cilt doktorunuza muayene olmalısınız.
Hamilelikte hormonların etkisi ile tırnaklar daha hızlı uzar ve tırnaklarda yumuşama, kırılganlaşma izlenebilir.
Hamilelik döneninde hassaslaşan ve kırılganlaşan tırnakları korumak için bulaşık ve temizlik işlemleri sırasında eldiven giymek, tırnak ve etrafındaki cilde nemlendirici bakım kremleri sürmek yeterli olabilir. Tırnakları uzatmamak, kısa tutmak, ayak tırnaklarını ve parmak aralarını banyodan sonra kurutmak, nemli bırakmamak tırnakları korumak açısından faydalıdır. Tırnakları ısırmak, tırnak yeme gibi alışkanlıklar varsa mutlaka terk edilmelidir.

Halk arasında bazı yanlış inanışlar gibi anne adayının tırnaklarındaki değişikliklere bakarak bebeğin cinsiyetinin erkek veya kız olduğunu tahmin etmek imkansızdır, anne tırnakları ile bebek cinsiyeti arasında bir ilgi yoktur.

Manükür ve pedikür:
Gebelik sırasında manikür ve pedikür gibi bakımlar için salonlara gidilebilir ancak kullanılan aletlerin steril olduğundan emin olduğunuz güvenilir yerlere gitmelisiniz. Zararlı kimyasal maddeler içeren tırnak cilası, oje, oje temizleme solüsyonları vb. maddelerden gebelik sırasında kaçınmak gerekir. İçerikleri bilinmeyen temizlik solüsyonları ile tırnakları silmeye ve temizlemeye gerek yoktur, bazıları zararlı maddeler içerebilir. Manikür uzmanınız tırnak diplerindeki ince deri kısmını kesip geri itmemeli, çünkü bu kısım tırnakları enfeksiyondan korur. En güvenli ve mantıklı tutum gebelikte tırnaklara ve ellere nemlendirici krem dışında bakım maddesi sürmemektir.

İlgili Konular:
- Hamilelikte Ve Doğumdan Sonra Saç Dökülmesi
Hamilelikte Ve Emzirirken Saç Boyatmak, Saç Kestirmek
- Hamilelikte Aşırı Tüylenme (Kıllanmada Artış)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"