GEBELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE ORUÇ TUTULABİLİR Mİ?

HAMİLELER ORUÇ TUTABİLİR Mİ?
Gebelik döneminde oruç tutulması genel olarak önerilmez çükü gebelik sırasında anne adayının yeterli sıvı ve gıda alabilmesi gebe olmayan kişilere göre çok daha önemlidir. Yeterli sıvı alınamaması ve annenin susuz (dehidrate) kalması gebelik sırasında erken doğum gibi bazı komplikasyonlara neden olabilmektedir. Yine hamile bayanların kan şekeri diğer insanlarınkine göre daha kolay düşme eğilimindedir, oruç sırasında uzun süre aç kalındığında bu durum gelişebilir ve bulantı, kusma, mide yanması, kabızlık gibi şikayetlerde artış görülebilir. Özellikle gebeliğinde riskli bir takım durumlar tespit edilmiş olan anne adaylarının (diabet, erken doğum tehtidi, kanama, çoğul gebelik, gelişme geriliği gibi) oruç tutmaları daha da sakıncalı olabilir. Gebelikte uzun süre aç kalmadan sık sık ve azar azar yemek yenmesi önerilir.

Hamile kadının oruç tutarken hiçbir şikayetinin olmaması, çok rahat dayandığını ifade etmesi ve susuzluk hissetmemesi risk olmadığı anlamına gelmez. Uzun süre su içilmediğinde meydana gelen dehidratasyon gebelik üzerinde olumsuz etkiler meydana getirebilir.

Lohusalık Döneminde Oruç Tutulabilir mi?
Lohusalık dönemi doğumdan sonraki 6 haftalık dönemdir. Bu dönemde oruç tutmak anne sütünün miktar ve kalitesini etkileyebilir ve bebeğin beslenmesini güçleştirebilir bu yüzden oruç tutulması önerilmez.
Tüm bu risklere rağmen yine de gebelik sırasında oruç tutmak isteyen anneler mutlaka doktorlarına danışarak karar vermelidir. Oruç tutan anneler egzersiz yapmamalıdır.


İlgili Konular:
- Gebelikte Beslenme
- Gebelikte Bol Su İçmenin Önemi
- Emziren Annenin Beslenmesi


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"