GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KOŞU YAPMAK

HAMİLELİK DÖNEMİNDE KOŞMAK
Gebeyken koşmak bebeğe veya anneye zarar verir mi? Hamileyken koşmak zarar lımıdır?
Gebelikte ilk trimesterde yani ilk 3 ayda aşırı ve uzun süre koşmak ile artan vücut ısısı gebelik üzerinde zararlı etkilerde bulunabilir. Bu nedenle bu dönemde ancak kısa süreli ve hafif koşu yapılabilir.
Eğer gebelikte önce de sürekli düzenli koşu yapan birisiyseniz buna gebelik sırasında da ağır olmamak koşuluyla devam edebilirsiniz.
Koşarken ter ile kaybedeceğiniz suyu karşılamak için koşuya başlamadan önce ve koştuktan sonra hatta koşu sırasında da bol su içmeye çalışmalısınız. Koşu için uygun ayakkabı ve göğüslerinizi desteklemesi için uygun bir sütyen kullanmalınız.
Gebeliğin ikinci trimesterinde (3. ve 6. aylar arasında) vücut ağırlığı arttığı için ve vücudun dengesi değiştiği i.in düşme riski artar bu yüzden dikkatli olunmalıdır. Düz ve iyi yüzeyli yollarda koşulmalıdır.
Gebeliğin üçüncü trimesterinde yani son 3 ayında artık kilo çok arttığı için ve karın büyüyerek ağırlaştığı için koşma uygun bir spor olmaz. Bu durumda hızlı yürüyüş veya diğer hafif egzersizler tercih edilebilir.

Gebelikte yürüyüş veya koşu yapmak için evdeki koşu bantları yerine dışarıda uygun alanları kullanmak daha faydalıdır, bu alanlarda bol oksijen alabilme imkanı olacaktır.


İlgili Konular:
- Gebelikte Koşu Bandı (Yürüyüş Bandı) Kullanmak
- Gebelikte Yürüyüş
- Gebelikte Egzersiz ve Spor


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2018)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 11 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"