GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KABIZLIK NEDENLERİ

Gebelikte kabızlık neden olur?
Kabızlık hamilelerin yaklaşık yarısında görülen oldukça yaygın bir şikayettir. Hamilelik döneminde kabızlığa neden olan başlıca faktörler:
- Gebelikte artan progesteron hormonunun barsaklardaki düz kaslarda gevşemeye neden olması ve barsak hareketlerini azaltması kabızlığın başlıca nedenidir.
- Rahmin büyüyerek ilerleyen aylarda barsaklara bası uygulaması, karın içerisinde sıkıştırması kabızlığa neden olabilir.
- Gebelikte kullanılan demir ilaçları (kan hapları) kabızlığa neden olabilir. Bu ilaçlar alınırken bol su içilmesi bu etkiyi azatabilir.
- Gebelik döneminde alınan kilolardan ve şikayetlerden dolayı daha az hareketli bir yaşam sürülmesi kabızlığa sebep olabilir.

Yukarıdaki sebepler dışında liften fakir beslenmek (meyve sebze az tüketmek), bol su içmemek, stres, düzensiz beslenmek kabızlığa sebep olabilen faktörlerdir.

İlgili Konular:
- Gebelikte Kabızlık ve Basur


Bu Yazıyı Beğendiyseniz Lütfen Şu Butonlara Tıklayın:
YASAL UYARI: Bu site sağlık hizmeti vermemektedir. Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde asla kullanılmamalıdır. Yazıların hiçbiri yazarın izni olmaksızın kullanılamaz. Devamını mutlaka okuyunuz >>

iletişim: webtasarim@jinekolojivegebelik.com , (2007 - 2017)
Şu an sitede ziyaretçi var. Haritada izle >>
"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda 11 yıldır en çok tıklanan, en geniş içerikli site"