GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KABIZLIK NEDENLERİ

Gebelikte kabızlık neden olur?
Kabızlık hamilelerin yaklaşık yarısında görülen oldukça yaygın bir şikayettir. Hamilelik döneminde kabızlığa neden olan başlıca faktörler:
- Gebelikte artan progesteron hormonunun barsaklardaki düz kaslarda gevşemeye neden olması ve barsak hareketlerini azaltması kabızlığın başlıca nedenidir.
- Rahmin büyüyerek ilerleyen aylarda barsaklara bası uygulaması, karın içerisinde sıkıştırması kabızlığa neden olabilir.
- Gebelikte kullanılan demir ilaçları (kan hapları) kabızlığa neden olabilir. Bu ilaçlar alınırken bol su içilmesi bu etkiyi azatabilir.
- Gebelik döneminde alınan kilolardan ve şikayetlerden dolayı daha az hareketli bir yaşam sürülmesi kabızlığa sebep olabilir.

Yukarıdaki sebepler dışında liften fakir beslenmek (meyve sebze az tüketmek), bol su içmemek, stres, düzensiz beslenmek kabızlığa sebep olabilen faktörlerdir.

İlgili Konular:
- Gebelikte Kabızlık ve Basur


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"