GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) KAŞINTI NEDEN OLUR?

Hamilelikte cilt kaşıntısı nedenleri:
- Bazı hamileler avuç içlerinde kızarıklık ve kaşıntı hissederler bunun nedeni gebelikte östrojen hormonunun artmasıdır.
- Egzema
- Yiyecek alerjileri
- Gebelik kolestazı: Gebelikte yükselen hormonların karaciğeri etkilemesi nedeniyle safra asitleri ve biluribinlerin artması nedeniyle kaşıntı (bazen ek olarak sarılık) meydana gelir. Gebelik kaşıntısı da denilen bu hastalık hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
- Gebelikte göbek etrafında görülen kaşıntının nedeni buradaki cildin gerilmesi ve çatlamasıdır.
- Mantar enefeksiyonları
- Hamilelikte bacaklarda aşırı şişlik ve varisler varsa kaşıntıya neden olabilir.

Gebelikte kaşıntı şikayeti varlığında mutlaka kadın hastalıkları ve doğum uzmanınıza başvurmalısınız. Gerekirse dermatoloji uzmanı ile konsültasyon yapılacaktır. Öncelikle kaşıntı şikayetinin gebelik kolestazına mı yoksa diğer cilt hastalıklarına mı bağlı olduğu ayırt edilecektir. Daha sonra saptanan sebebe göre tedavi planlanacaktır.

İlgili Konular:
- Gebelikte Kaşıntı
- Gebelik Kolestazı (Gebelik Kaşıntısı)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"