BEBEĞİN DOĞUM ANI (SORU CEVAP YORUMLAR)

BEBEĞİN NORMAL DOĞUM ANI (SORU CEVAP YORUMLAR)

Normal doğum nasıl yapılır?
Anne adayı sancılarının başlaması veya su gelmesi sayesinde doğumun başlayacağını anlar. Bu durumda hemen hastaneye başvurmalıdır. Muayene edilir ve su gelmesi kesinse hastaneye yatırılır. Muayenede ve NST'de sancının başladığı ve açılma olduğu anlaşılır ise yatış verilerek doğum gözlenmeye başlar. Rahim ağzında açılma olduğunu anlamak için alttan parmakla muayene yapmak gerekir. Normal doğum için hastaneye yatış verilen anne adayının yavaş yavaş sancıları sıklaşmaya başlar, eğer sancılar yeterli değilse ve gerek görülürse suni sancı (indüksiyon, oksitosin) başlanır. Doğum sancısı ortalama 3-5 dakikada bir gelir ve her seferinde 1 dakika kadar sürer. Bu sancılar her seferinde rahim ağzının daha fazla açılmasını ve incelmesini sağlar, aynı zamanda bebek her sancı ile biraz daha doğum kanalından aşağıya iner ve çıkıma doğru yol alır. Anne adayı sancıları hisseder ancak rahim ağzının açıldığını kendisi anlayamaz, bunu anlamak için bir kaç saat arayla alttan parmakla muayene yapılır. Bebeğin aşağıya inişini ilk başlarda anne adayı anlayamaz ancak bebek saatler sonra çok aşağıya indiğinde anne adayı makatında baskı hisseder, bu bebek çıkıma yaklaşmış demektir. Bu sancıların devam etiği saatler boyunca eğer su kesesi açılmamışsa doktor veya ebe tarafından açılır, alttan küçük bir aletle su kesesi yırtılır, anne adayı bir ağrı veya sıkıntı yaşamaz bu anda. Açılma tam yani 10 santimetre olduğunda, bebek iyice aşağıya indiğinde tam doğum anı gelmiş demektir.

Doğum anı nasıl geçekleşir? Bebeğin doğumu nasıl olur?
Doğum anı geldiğinde anne doğum masasına alınır. Doğum masasında bebek tam çıkıma geldiğinde gerekli ise doğum kesisi yani epizyotomi yapılır. Bu kesi cilt iyice uyuşturularak yapıldığı için anne adayı kesiyi hissetmez. Kesi yapıldıktan sonra veya kesi gerekmeyenlerde bebek tam çıkıma yaklaşıp saçları göründüğünde anne adayına ıkınması söylenir. Sancı yokken ıkınılmaz çünkü rahim yumuşaktır, ıkınmanın faydası olmaz. Ikınma sancı geldiğinde yapılır, anne adayına sağlık personeli bunu hatırlatır. Annenin her ıkınması ile bebeğin saçları ve kafası biraz daha dışarı çıkar ve bebeğin başı sonunda tamamen dışarı çıkar. Bundan sonra bebeğin başı doktor tarafından tutularak hafifçe çekilir ve omuzların ve gövdenin doğması sağlanır. Bacaklar çıkarken yakalanır ve bebek baş aşağı çekilde havada tutularak göbek kordonu kesilir. Bu esnada anne bebeğini ilk defa görür. Bebek hemen temizlenmek ve giydirilmek için bakım masasına alınır. Bebeğin doğumıu bu şekilde olur, daha sonra bebeğin eşinin doğumu ve dikiş aşamaları başlar.

Doğum anından sonra plasentanın ayrılması:
Bebek doğumu gerçekleşmiştir ancak bebeğin eşi (plasenta) hala içeridedir ve buna bağlı olan göbek kordonu dışarı sarkık vaziyette bulunur. Ortalama 10-20 dakika içerisinde bebeğin eşi rahimdem ayrılarak düşer veya el yardımıyla çekilir. Bundan sonra kanama kontrolü ve varsa yırtık ve epizyotomi kesisi onarımı yapılır. Bütün bu işlemler yaklaşık 30 dakika sürer yani anne bebek doğduktan 30 dakika sonra genellikle doğum masasından kalkmış ve bebeği ile beraber odasına geçmiş olur. Bazı hastanelerde hasta odasındaki yatak şekil değiştirerek doğum masası haline geldiği için anne aynı odada doğum yapar; bazı hastanelerde ayrıca doğum odası vardır anne oraya alınır doğum için.

Doğum sancısı geldiğinde bebek hareket eder mi?
Doğum başladıktan sonra sancılar başladığında veya sancıların arasında annenin rahatladığı dakikalarda bebek hareketleri nadirdir ve azdır. Genellikle bu ana kadar su boşaldığı için bebeğin hareket kabiliyeti azalır. Bu nedenle doğum için sancı çekerken anne bebek hareketlerini çok farketmez.

Doğum anında ıkınma olur mu?
Yukarıda anlatıldığı gibi sancılar geldiğinde ıkınma yapılır ancak bebeğin kafası çıkmak üzereyken artık ıkınma kesilir, bundan sonra ıkınmaması için anne uyarılır çünkü artık ıkınmanın faydası yoktur, bebek zaten doğmuştur ve bundan sonrasında doktorun el hareketleriyle baş, omuzlar ve gövdenin doğumu rahatça gerçekleşir.

Normal doğum anında ve doğumdan sonra sancı olur mu?
Bebeğin çıkıma geldiği ana kadar 3-5 dakika aralıklarla sancı gelir ancak çıkımda son bir sancı ve annenin son ıkınmasından sonra bebeğin kafası çıkınca artık sancılar biter çünkü bebek doğmuştur. Bu andan itibaren bebeğin eşi yani plasenta doğana kadar önceki kadar şiddetli olmasa da daha hafif sancılar gelebilir, ancak anneyi öncekiler gibi rahatsız etmez. Bebek doğduktan sonra gelebilen bu hafif sancılar rahmin bebeğin eşini yani plasentayı atmaya çalışmasından kaynaklanır.

Doğum anında anneden kaç kilo gider?
Doğum anında yaklaşık 4 kilo bebek, 1 kilo bebeğin eşi (plasenta), 500 cc kan kaybı düşünüldüğünde doğumun olduğu yarım saatlik sürede anneden 5-6 kilo ayrılmış olur. Ayrıca doğumdan önce sancı saatleri sırasında suyun gelmesi ile de neredeyse 1 litre su akar, bununla birlikte 6-7 kilogram bir ağırlık o gün kaybolmuş olur. Doğumdan sonra anne sağlıklı beslenmeye devam ederse hızla normal kilosuna ve formuna kavuşur. (bkz: doğumdan sonra kilo vermek ve egzersiz)

Doğum anında ve sancılar sırasında yaşanabilecek sorunlar:
Bazen sancıların devam ettiği ve rahim açılmasının beklendiği dönemde bebeğin kalp atımlarında bozulma izlenir. Bebek kalp atımları sık sık NST ile gözlendiği için bozulma olduğunda fark edilir ve bazen sezaryen kararı verilir. Bunun dışında sancıların çekildiği dönemde veya bebeğin çıkıma gelip doğumun gerçekleşeceği ana yakın dönemde fazla miktarda kanama olabilir; bu da çok nadiren olabilecek bir durumdur ve sezaryen gerektirebilir. Bebeğin kalp atımlarında yavaşlama ve kanama olması dışında, rahim ağzında açılma olmaması, bebeğin doğum kanalından aşağıya bir türlü inememesi gibi durumlar da nadiren olabilir ve bunlar genellikle annenin çatı darlığı veya bebeğin doğum kanalına uygun pozisyonda girmemesi nedeniyle olan durumlardır; bu durumda doğum ilerlemez ve mecburen sezaryen ile bebeği doğurtmak gerekir.


doğumun evreleri, normal
Resmi büyütmek için üzerine tıklyın

İlgili Konular:
- Normal Doğum Nasıl Yapılır?
- Doğumhanede Sizi Bekleyen Aşamalar
- Doğumun Başladığı Nasıl Anlaşılır?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"