KIZ VE ERKEK HAMİLELİKLERİ ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Kız ve erkek bebek hamileliği arasında fark mıdır? Aynı mıdır?
Halk arasında karnında kız ve erkek bebek taşıyan hamilelerin şikayetleri, belirtileri hatta karın şekilleri arasında bazı farklar olduğuna dair bilgiler vardır ancak bunların hiçbir bilimsel geçerliliği yoktur.

Kız ve erkek bebek hamileliği hakkında yanlış bilinenler:
- Kız bebeğe veya erkek bebeğe hamile kalmakla annenin damak tadı, aşermesi arasında bir ilişki yoktur. Annenin canının tatlı veya ekşi yiyecekler çekmesi bebeğin kız veya erkek olduğunu göstermez.
- Kız ve erkek gebeliklerinin süresi arasında fark yoktur. Her iki durumda da gebelik ortalama 38-40 hafta kadar sürer ve sonrasında doğum gerçekleşir.
- Kız ve erkek bebek hamilelikleri arasında sezaryen gereksinimi veya sezaryen oranları açısından bir fark yoktur
- Kız bebeğin veya erkek bebeğin normal doğumu daha zor veya daha kolay olur diye bir fark yoktur.
- Annenin karın şeklinin sivri veya yuvarlak veya büyük/küçük olması bebeğin kız/erkek olduğunu göstermez.
- Kız veya erkek annelerinde hamilelik süresince bulantı, kusma, tansiyon yüksekliği, akıntı, lekelenme, kanama, düşük riski gibi belirti ve şikayetler açısından fark yoktur.
- Kız ve erkek bebeğe hamile olan anne adaylarının kilo alması açısından bir fark yoktur.
- Annenin aşırı uykuya düşkün olması bebeğin kız veya erkek olduğunu göstermez.
- Birinci veya ikinci gebeliğin kız/erkek bebek olması tamamen yüzde elli-elli şansa bağlıdır. Birinci ikinci arasında cinsiyet açısından dağılım farkı yoktur.

Özetle:
Hamilelik boyunca görülen hiçbir belirti, şikayet bebeğin kız veya erkek olması ile ilgili değildir, kız hamilelikleri ve erkek hamilelikleri benzer özellikler taşır.


İlgili Konular:
- Bebeğin Cinsiyeti Nasıl, Ne Zaman Belli Olur?
- Bebeğin Cinsiyetini Seçmek Mümkün Mü?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"