HAMİLELİKTE NEDEN SAFRA KUSULUR?

Hamilelikte en sık görülen belirtilerden birisi bulantı ve kusmalardır. Özellikle gebeliğin ilk aylarında kusma (istifra etmek) sık görülür. Sabah bulantıları gebelik dönemine özgü bulgulardandır ve sabah yataktan kalkarken meydana gelir genellikle. Sabah mide boş olduğu için kusma sarı-yeşil renkte olur genellikle. Bu sarı veya yeşil renk kusma safralı kusma olarak da bilinir. Sarı rengin sebebi mide boş olduğu için ve midede yiyecek bulunmadığı için mide salgılarının atılmasıdır.

Hamilelikte bu safralı yani sarı renk kusmalar için bazı önlemler:
- Sabahları yataktan kalkarken kraker bisküvi gibi küçük şeyler yemek
- Gün içerisinde sık sık ve azar azar yemek
- Mide bulantısını tetikleyecek aşırı yağlı ve baharatlı, yoğun kokulu yiyeceklerden uzak durmak

Bu önerilerle şikayetler hafifleyebilir ve genellikle kendiliğinden 3. aydan sonra geçer. Sarı veya beyaz su kusma aşırı olduğu taktirde gebelikte kullanılabilecek bazı ilaçlar vardır, doktorunuza başvurmanız gerekir. Çok nadiren bu kusmaların hamilelik dışında mide veya ilişkili bazı organlarla ilgili bazı nedenleri de olabilir, bu nedenle şiddetli durumlarda doktor muayenesi şarttır.

İlgili Konular:
- Hamilelikte Bukantı Kusma


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"