HAMİLELİKTE VAJİNADA VEYA İÇ ÇAMAŞIRINDA ISLAKLIK NEDEN OLUR?

Hamile anne adayının iç çamaşırında su gibi ıslaklık veya berrak çok sulu akıntı hissetmesinin başlıca sebepleri:
- Hamilelik hormonlarının etkisi ile vajinanın kendi normal salgılarındaki artış: Bu normal bir durumdur ve tedavi gerektirmez, zararsızdır.
- Vajinadaki bazı enfeksiyonlar (vajinit): Hamileliğin her ayında olabilir. Son aylarda bile bazı enfeksiyonlar ıslak akıntı olarak ifade edilir ve sıklıkla su gelmesi ile karıştırılır.
- Bebeğin su kesesinin açılması ve su gelmesi: Bu nadir olur ve genellikle hamileliğin 5. ayından sonra olur. Şeffaf su gibi bir akıntı olur genellikle. Anne adayı bacaklarıma doğru durduk yere su gibi  bir şey akıyor şeklinde ifade eder. Su kesesindeki açılma küçük ise bacaklardan aşağı kadar değil sadece iç çamaşırında kalacak kadar az miktarda su akması da olabilir. Hamilelikte amnion suyunun gelmesi hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.
- İdrar kaçırma: Gebe anne adayı bazen hiç fark etmeden az miktarda idrar kaçırır ve bu külotunda ıslanmaya neden olabilir.

Su gibi şeffaf akıntı hamilelik belirtisi mi?
Adet günlerine yakın berrak su gibi akıntı hamilelik belirtisi olarak yorumlanamaz, adet döneminin özellikle son kısmında hormonların etkisi ile vajinal akıntı akışkan ve daha sulu hale gelir. Tam da bu günlerde adet gecikmesini ve hamilelik olmasını bekleyen anne adayı bu akıntıyı gebelik işareti sanabilir. Gebeliğe bağlı sulu akıntı bu ilk günlerde olmaz, gebeliğin daha ileri haftaları ve aylarında olur.

Hamilelikte su gibi şeffaf veya renkli akıntı gelmesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Muayenede veya bazı testler ile akıntının sebebi anlaşılır. Bazen sadece gebelik hormonlarına bağlı normal vajinanın kendi akıntısı olduğuna karar verilir ve bu durumda hiçbir tedavi verilmez. Enfeksiyona bağlı ise genellikle fitil (ovül) tedavisi verilir. Bebeğin suyu gelmişse hastaneye yatırılarak gözlem, antibiyotik ve başka tedavilerin uygulanması gerekebilir.

İlgili Konular:
- Hamilelikte Su Gelmesi
- Hamilelikte Akıntı


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"