HAMİLELİKTE (GEBELİKTE) KAÇ KİLO ALINMALI?

Anne adayının hamileliğin başından doğuma kadar geçen yaklaşık 9 ay sürede ortalama 9-12 kilo almaları normaldir ancak bu orta kilodaki bayanlar için geçerlidir.Aşırı kilolu olan anne adaylarının gebeliikte daha az 6-8 kilo almaları yeterlidir çünkü zaten aşırı kilolu olan anne adayı gebelikte de fazla kilo alırsa istenmeyen bazı durumlar meydana gelebilecektir. Bunun için aşırı kilolu olan bayanlar gebelilk boyunca fazla kilo aldırıcı besinlerden (bol karbonhidratlı ve yağlı besinler gibi) kaçınmaları gerekir. Aşırı kilonun gebelik üzerindeki olumsuz etkileri hakkında ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz. Gebeliğe başlarken normalden zayıf olan anne adayları ise daha fazla kilo alabilirler, doğuma kadar ortalama 15-16 kilo gibi. Normal sınırlarda ağırlık artışının korunması için her gebenin gebelikte sağlıklı ve doğru beslenme kurallarına dikkat etmesi gerekir.

Normal sınırlarda kilo alan bir annenin hem gebeliği daha sağlıklı geçecektir hem de doğumdan sonra normal kilosuna dönmesi daha kolay olacaktır. Doğumdan sonra kilo vermek konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

İlgili Konular:
- Hamilelikte Kilo Alımı


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"