HAMİLELİKTE MEMEDEN SÜT GELMESİ

GEBELİKTE GÖĞÜSLERDEN SARI SIVI GELMESİ
Hamilelikte özellikle son aylarda memelerden süt gelmesi normal bir durumdur. Her hamilelikte olmaz ancak sık rastlanır. Gebelikte süt hormonunun (prolaktin) artması ile memeler doğacak bebeğe süt hazırlamaya başlar. Bu süt bazen bebek henüz doğmadan memelerden gelmeye başlar, bu gelen ilk süte kolostrum denir, halk arasında ağız sütü diye adlandırılır.

Hamilelikte memelerden süt gelmesini engellemek için herhangi bir tedavi gerekmez. Elbisenizi gelen sıvıdan korumak için gebe sütyeni ve meme pedleri kullanmanız gerekir.

Kolostrum (halk arasında ağız sütü):
Kolostrum yani memelerden gelen ilk süt çok özel bir sıvıdır. Bu süt yeni doğan bebeğin ilk aşısı gibidir. Anne vücudu yeni doğan bebeğin korunması için birçok antikor içeren bebeği enfeksiyonlardan koruyan bu sütü üretir. Hamilelik sırasında göğüslerinizden süt gelirse bu ilk sütün boşa aktığı anlamına gelmez, bebek doğduğunda ve anne memesini emdiğinde yine bu sütten alabilecektir. Kolostrum koyu, yoğun kıvamda, sarı bir sıvıdır. Kolostrum da normal anne sütüne göre daha fazla protein vardır, karbonhidrat ve yağ daha azdır. Yeni doğam bir bebeğin hayatın ilk günlerinde en uygun şekilde beslenebileceği ve en kolay sindirebileceği şekilde özel olarak hazırlanmış bir süttür adeta.

Hamilelik sırasında memeden gelen sıvı süte veya yukarıda tarif edildiği gibi kolostruma benzemiyorsa, pembe, kahverengi, kanlı gibi görünüyorsa mutlaka doktorunuza başvurmanız gerekir. Hamile olmayan bir kadında memeden sıvı veya süt gelmesi anormal bir durumdur buna galaktore denir, mutlaka doktora başvurmayı gerektirir.

Hamileyken memeden süt gelmesi erken doğum göstergesi midir?
Memelerden süt gelemesi genellikle gebeliğin son aylarında görülür ancak bazen ilk aylarda da olabilir, süt gelmesinin erken başlaması erken doğum olacağı anlamına gelmez. Memelerden süt gelmesinin erken veya geç başlaması gebeliğin sağlığı ile ilgili bir gösterge değildir, bu konuda annelerin endişelenmesi gerekmez.
Doğuma kadar memelerden hiç anne sütü gelmemesi de bazen görülür ve bu da gebelikle veya bebekle ilgili bir risk olduğu anlamına gelmez, annenin doğumdan sonra sütünün az olacağını da göstermez.

İlgili Konular:
- Hamilelikte Memelerde Meydana Gelen Değişiklikler
Hamilelikte Memede Ağrı ve Kaşıntı
- Hamilelikte Vücutta Oluşan Değişiklikler
- Memeden Sıvı Gelmesi (Galaktore)


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"