ANAL (ARKADAN, TERS) İLİŞKİ İLE HAMİLE KALINIR MI?

Anal yolla yani makat yoluyla (kalçadan) cinsel ilişkiye girmekle hamile kalınır mı?

Özetle çok düşük de olsa hamile kalma riski vardır, nasıl?
Anal seks yani halk arasındaki isimleri ile ters ilişki veya kalçadan ilişki ile makat içerisine veya etrafına boşalan spermler vajina etrafına doğru akarsa, buradan vajina içerisine doğru hareket ederek hamileliğe neden olabilir. Bu düşük bir olasıklıktır ancak çok nadir de olsa görülebilmektedir.

Anal ilişkide hamilelik olmaması için:
Kondom yani prezervatif kullanmak hamilelik riskini sıfıra yaklaştırır, kondomda yırtılma, delinme olmadığı sürece veya herhangi bir nedenle vajina etrafına sperm bulaşmadığı sürece hamilelik olamaz. Anal ilişkide spermler vajina etrafına bulaşmadığı sürece, makat içerisinde bulunan spermlerin makat yani barsak içerisinden yumurtalıklara veya rahim içerisine geçerek hamileliğe neden olması imkansızdır, böyle bir anatomik geçiş yolu yoktur.

Adet döneminde anal ilişkide hamilelik olabilir mi?
Tıbbi olarak anal ilişki önerilmese de çiftler bazen adet (regl) kanaması nedeniyle veya başka nedenlerle anal seks yapabilmektedirler. Adet gören kadının normalde hamile kalması mümkün değildir ancak bazen adet kanaması sanılan kan başka nedenle gelen bir kan olabilmektedir, bundan kadın hiçbir zaman yüzde yüz emin olamaz. Örneğin rahim ağzında veya rahim içerisinde olan bir hastalık nedeniyle tam da adet göreceği günlerde kanama olmuşsa kişi kendisi bunu adet kanaması sanabilir ve bu nedenle o gün girilen normal vajinal ilişkide veya anal ilişkide hamilelik meydana gelebilir.

Makat içerisine boşalma ile akan spermler normalde makattan dışarıya tekrar akar yani içeride herhangi bir organa veya boşluğa gitmesi veya içeride kalması imkansızdır.


İlgili Konular:
- Sperm Yutmakla Hamile Kalınır Mı?
- Gebeliğin Oluşumu


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"