GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) EMNİYET KEMERİ TAKILMALI MI?

Gebelikte emniyet kemeri takılmalı mı? Takılmamalı mı? Takılırsa bebeğe zarar verir mi?

Gebelikte emniyet kemeri takmak kesinlikle gereklidir ve kesinlikle faydalıdır, bir zararı yoktur ancak doğru şekilde takıldığı sürece. Gebelik sırasında otomobil içerisinde kaza nedeniyle travmaya maruz kalan birçok kadın olmaktadır ve emniyet kemeri bu travmaları azaltmaktadır. Yalnız gebelik sırasında emniyet kemerinin takılma biçimine dikkat etmek gerekir, yanlış takılması zararlı olabilir. Emniyet kemerinin alttaki bandını karnınızın altından karşıya geçecek şekilde kasık hizasından bağlamalısınız asla karnınızın (rahmin) üzerinde olmamalıdır. Çapraz olan bandı ise göğüslerin arasından geçecek şekilde yine karın üzerine gelmeyecek şekilde karşıya geçirmeniz gerekir. Eğer mümkünse çapraz bandın yüksekliğini kendinize göre ayarlamalısınız.
Bu kurallara dikkat etmek şartıyla gebelikte otomobil de kullanılabilir ancak bunu minimum seviyede tutmak ve günde 5-6 saatten fazla kullanmamak gerekir. Otomobille seyahat sırasında her 2-3 saatte bir mola verip dinlenmek gerekir.

İlgili Konular:
- Gebelikte Araba Kullanmak
- Gebelikte Uçak ve Otomobil Yolculuğu
- Gebelikte Araba Yolculuğu
- Hamilelikte Emniyet Kemerinin Kazalardaki Önemi - Video İzle


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"