GEBELİKTE (HAMİLELİKTE) ARABA KULLANMAK

HAMİLEYKEN ARABA KULLANMAK
Gebelik döneminde araba kullanmanın veya araba yolculuğu yapmanın bir sakıncası yoktur. Ancak yolculuk yaparken dikkat edilmesi gereken bazı kurallar vardır, buraya tıklayarak bu konuda detaylı bilgi alabilirsiniz. Araba kullanmak konusunda ise öncelikle her insanın yapması gerektiği gibi hamilelerin de kesinlikle emniyet kemeri kullanmaları gerekir. Emniyet kemeri takma konusunda ayrıntılı bilgiye buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Arabanızda direksiyon yükseklik ayarı varsa bunu karnınıza değil göğsünüze bakacak şekilde yüksek ayarlamanız daha iyi olacaktır. Emniyet kemerinizi yukarıda anlatıldığı şekilde doğru kullandığınızda karnınıza ve bebeğinize bir zarar vermez. Aksine emniyet kemerinin karnınıza zarar vereceği düşüncesiyle takmazsanız en ufak bir kaza veya ani frende karnınıza ve bebeğinize büyük zararlar gelebilir. Gebeliğin ilk haftaları, ilk ayları da dahil kanama gibi önemli bir probleminiz yoksa her ayında araba kullanabilirsiniz. Hız yapmadan ve dikkatli olarak yolculuk yapabilirsiniz. Gebeliğin son ayında sancının her an her yerde başlama ihtimaline karşı uzun yolculuklar yapmayın. Son ayda aniden sancı başlayabilir veya suyunuz gelebilir veya kanama olabilir bu durumda yalnız başınıza olmanız büyük sıkıntılar yaratabilir. Aşırı bulantı-kusma varsa, halsizlik, bayılma, göz kararması gibi şikayetler varsa, kanama varsa araba kullanmamalısınız. Doğum sancılarınız başladığında hastaneye gitmek için asla arabayı kendiniz kullanmayın, o an yanınızda kimse yoksa bile taksi veya başkasının kullandığı bir araba bularak hastaneye gitmelisiniz.

İlgili Konular:
Gebelikte Araba Yolculuğu
Gebelikte Uçak ve Otomobil Yolculuğu
Gebelikte Emniyet Kemeri Takılmalı Mı?


Bu sitedeki yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz: Yasal uyarıUYARI: Sitedeki bilgiler hastalıkların tanı ve tedavisinde kullanılmamalıdır.
Yazıların her hakkı saklıdır, izinsiz kullanılamaz. devamı >>

"Gebelik ve kadın hastalıkları konusunda ayda 1 milyondan fazla ziyaretçi sayısı ile en çok tıklanan, en geniş içerikli site"